Obsługa Klienta: 17 855 47 28

Jak dopasować drzwi do koloru podłogi?

Aranżacja wnętrza zawsze wymaga kompleksowego podejścia. Właśnie dlatego tak istotne są elementy, takie jak podłogi i drzwi. Te komponenty stanowią fundament dla wszystkich pozostałych części aranżacji, a ich wymiana zazwyczaj wiąże się z dużym nakładem pracy i kosztów. Bez wątpienia warto więc dokładnie przemyśleć ich wybór przed podjęciem decyzji.

Zasady doboru koloru drzwi i podłóg

Zakup oraz montaż podłogi stanowią początek wnętrzarskich przemian. W przypadku drzwi wewnętrznych, decyzja może zostać podjęta na samym końcu - gdy wszystko już będzie gotowe i ukończone. Niemniej jednak, nie oznacza to, że są one elementem o małym znaczeniu, gdyż to właśnie one decydują o tym, czy całość będzie ze sobą współgrała, czy będzie stanowiła stylistyczne nieporozumienie. Drzwi można dopasować do różnych elementów, takich jak ściany, ramy okienne czy meble. Jednak najczęstszym punktem odniesienia są podłogi.

Drzwi w kolorze zbliżonym do podłogi

Pierwsza zasada opiera się na regule podobieństwa, mówiącej, że kolor oraz rodzaj materiału powinny być do siebie zbliżone; identyczne, nieco jaśniejsze lub ciemniejsze. Z takiego połączenia powstaje najlepsza baza do mniej lub bardziej śmiałych ekspozycji różnorodnych nurtów aranżacyjnych. Przykładowo, ciemne posadzki kontrastujące z wyrazistymi odcieniami stolarki czy jasne drzwi z drewna płytowego zamontowane w pomieszczeniu o podobnym kolorze. Warto dodać, że inwestując w drewno lub jego imitacje, należy pamiętać o spójności między gatunkami. Gdy zatem wybierzemy orzechowe słoje na podłożu, drzwi również powinny być „orzechowe” – wykonane z autentycznego surowca lub wykończone w takiej okleinie.

Czytaj również: Wybór drzwi - kilka praktycznych wskazówek

Drzwi kontrastujące z podłogą

Druga reguła dotyczy kontrastów, i ma na celu stworzenie wyraźnej granicy między pionowymi a poziomymi płaszczyznami. Niewątpliwie efekt ten zadowoli entuzjastów indywidualizmu oraz zwolenników niebanalnych rozstrzygnięć. Tego typu zestawienia nadają wnętrzom ekspresji oraz wyjątkowego smaku. W tym przypadku wybór drzwi i podłogi musi być starannie przemyślany. Przeciwstawne barwy powinny harmonijnie współgrać, a jeśli chodzi o drewniane wykończenia, drzwi wewnętrzne i podłoga muszą wykazywać identyczną fakturę. Jakie opcje wybrać? Możliwości jest dużo. Przykłady to pastelowe ściany i drzwi z okleiną hebanową, wyszarzana dębowa posadzka i ciemne skrzydła czy biel zestawiona z antracytowymi płytkami gresowymi.

Drzwi białe uniwersalne do każdej podłogi

Istnieje również trzecia, najbezpieczniejsza i najbardziej wszechstronna metoda wyboru drzwi w do podłogi. Opiera się na wyborze białych drzwi wewnętrznych, które pasują do każdego rodzaju podłóg, płytek, powierzchni betonowych czy kamiennych, a także jednolitych lub bardziej śmiałych kolorystycznych kombinacji stosowanych na posadzce. Niezależnie od tego, czy na podłodze zamontowane są panele, wykładzina, czy parkiet – białe drzwi podkreślą ich wygląd, są zawsze modne i dodatkowo rozświetlają oraz optycznie powiększają przestrzeń.

Czytaj również: Jaki otwór pod drzwi pokojowe zrobić?

Jakie drzwi do jasnej podłogi?

W ostatnich czasach dużą popularnością cieszą się jasne aranżacje, w których przeważają biel, beż i odcienie pastelowe, które są delikatne i subtelne. W przypadku podłóg często spotyka się jasny gres, bielone deski sosnowe czy panele podłogowe w odcieniu syberyjskiego wiązu. Takie rozwiązania doskonale rozjaśniają wnętrza i optycznie je powiększają, a także są stosowane w skandynawskich i minimalistycznych aranżacjach. Ale jak dobrać kolor drzwi wewnętrznych do jasnej podłogi? W tym przypadku jasne skrzydła doskonale zintegrują się z jasną podłogą. Co więcej na tle białej ściany pozostaną praktycznie niewidoczne. Jednocześnie wprowadzą do wnętrza powiew świeżości. Warto jednak wiedzieć, że jasne podłogi świetnie prezentują się w towarzystwie ciemnych drzwi. Są to znacznie odważniejsze kombinacje, które można uzupełnić równie ciemnymi meblami czy dodatkami i tym samym uzyskać efekt nowoczesnych aranżacji z przyjemną dla oka surowością.

Jakie drzwi do ciemnej podłogi?

Jeśli w naszym wnętrzu przeważa ciemna podłoga, to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będą drzwi w podobnym odcieniu, które dodatkowo dopełnią całą aranżację. W takich przypadkach najczęściej wybierane są modele z drewna egzotycznego i tropikalnego, które charakteryzują się ciemnym kolorem. Połączenie ciemnych podłóg z jasnymi drzwiami wprowadza lekkość do wnętrza, w szczególności gdy decydujemy się modele drzwi zawierające przeszklenia. Tego typu rozwiązanie przełamuje panującą w pomieszczeniu ciemność.

Pliki do pobrania:

13/04/2023
wstecz