Jak wyregulować zawiasy drzwi zewnętrznych?
Drzwi wejściowe zapewniają bezpieczeństwo przed niespodziewanymi gośćmi oraz odpowiednią izolację termiczną i akustyczną. Niemniej jednak nawet przy prawidłowo zamontowanych drzwiach, z czasem mogą być one nieszczelne. Dodatkowo ościeżnica może się przesunąć tak, że skrzydło drzwi zacznie szurać lub stawiać opór podczas otwierania, co z kolei może doprowadzić do porysowania podłogi lub ościeżnicy. W skrajnych przypadkach może dojść do zniszczenia zawisów. Prawidłowe ustawienie drzwi zewnętrznych jest nie tylko istotne dla bezpieczeństwa i trwałości, ale także zmniejsza straty ciepła, redukuje hałas wewnątrz budynku i poprawia komfort proces wchodzenia i wychodzenia.
Kiedy regulacja drzwi jest konieczna?
Regulacja zawiasów w drzwiach jest konieczna w przypadku gdy otwieranie i zamykanie drzwi wymaga zbyt dużego wysiłku, wyraźnie słychać odgłos tarcia lub skrzypienia, lub po prostu jeżeli drzwi wydają się być przekrzywione. O nieszczelność drzwi świadczy nie tylko niedostateczne przyleganie skrzydła do ościeżnicy, czy też świszczenie wiatru, ale także wiązki światła, które przedostają się do wnętrza.
Pamiętaj nawet najmniejsza nieszczelność drzwi może powodować odczuwalne straty ciepła co przełoży się na większe rachunki za ogrzewanie. Dlatego też wart kilka razy w roku sprawdzić, czy drzwi są odpowiednio wyregulowane.
Rodzaje zawiasów w drzwiach
Aby wyregulować drzwi zewnętrzne, należy najpierw ustalić, jaki rodzaj zawiasów został zastosowany. Standardowa, przylgowa konstrukcja posiada odsłonięte zawiasy wkręcane, natomiast wersja zlicowana posiada zawiasy wpuszczane, które mogą być ukryte lub widoczne. Pierwsza wersja zawiasów jest zdecydowanie częściej spotykana.
Regulacja drzwi przylgowych w poziomie i pionie
Regulacja zawiasów jest stosunkowo prostym zadaniem i nie wymaga od nas użycia kosztownych lub specjalistycznych narzędzi. Instrukcję jak wyregulować zawiasy można bez problemu znaleźć w internecie lub w materiałach od producenta drzwi. Jedyne narzędzia, których potrzebujesz, aby wyregulować drzwi zazwyczaj są dostępne w każdym domu, a jest nim. klucz imbusowy. Dwie śruby na górze każdego zawiasu można regulować, aby zmienić poziome i pionowe ustawienie drzwi. Śruba na dole zawiasu może być użyta do regulacji siły nacisku drzwi na ościeżnicę, zwiększając ją lub zmniejszając.
Aby mieć pewność, że drzwi równo nachodzą na ościeżnicę, potrzebna będzie poziomica. Jeśli nie masz takiej pod ręką, możesz zamiast niej użyć taśmy malarskiej i ołówka.
- Przyklej dwa paski taśmy malarskiej do ramy drzwi w miejscu nachodzenia drzwi, gdy są one zamknięte (jeden na górze, drugi na dole)
- Po zamknięciu drzwi zaznacz ołówkiem na obu kawałkach taśmy krawędź drzwi
- Po otwarciu drzwi zmierzy odległość obu kresek od krawędzi ościeżnicy
Jeśli odległość będzie taka sama, a skrzydło nie styka się z ościeżnicą, to położenie drzwi w poziomie jest prawidłowe. Jeśli nie, należy wyregulować śrubę luzując lub dokręcając na górnych częściach każdego zawiasu. Im bardziej poluzujesz śrubę, tym bardziej skrzydło będzie zachodzić na ościeżnicę i przesuwać się bliżej zawiasu. I odwrotnie, jeśli dokręcimy śrubę, skrzydło będzie się odsuwać dalej od zawiasu.
Jeśli już sprawdziłeś, że drzwi są prawidłowo wypoziomowane za pomocą miarki i ołówka, ale nadal ocierają się o próg, będziesz musiał wykonać regulacje zawiasów w pionie. Aby podnieść skrzydło zawiasu, musisz wykręcić drugą śrubę w górnej części zawiasu i odwrotnie - aby obniżyć drzwi, wkręć ją.
Czytaj również: Jakie drzwi zewnętrzne wybrać?
Docisk skrzydła do ościeżnicy
Do sprawdzenia czy docisk skrzydła drzwi do ościeżnicy jest wystarczający, wystarczy zwykła kartka papieru. Natomiast do regulacji drzwi służą śruby znajdujące się w dolnej części zawiasów.
- Wsuną kartę między ramę okna a skrzydło po zewnętrznej stronie drzwi;
- Zamknij drzwi i spróbuj przesunąć kartę w górę i w dół, a następnie spróbuj ją wyjąć.
Jeżeli karta przesuwa się swobodnie, to znaczy, że docisk skrzydła jest zbyt słaby, a co za tym idzie drzwi nie są wystarczająco szczelne. Aby to naprawić, zwiększ nacisk za pomocą śrub na wszystkich zawiasach i ponownie przetestuj drzwi. Jeżeli wyciągnięcie kartki wymaga od Ciebie odrobiny wysiłku to znaczy że docisk jest prawidłowy.
Regulacja zawiasów drzwi bezprzylgowych
W przypadku drzwi bezprzylgowych regulacja zawiasów drzwi wejściowych może okazać się nieco kłopotliwa i może wymagać pomocy fachowca lub zapoznania się ze specyfikacją producenta danego modelu. Drzwi bezprzylgowe mają ukryte zawiasy wpuszczane 3D, które nazywane są również zawiasami skrzydłowymi - od skrzydeł łożyskowych umieszczonych obok siebie na ościeżnicy. Generalnie zawiasy te mają cztery otwory. Trzy z nich służą do regulacji ustawienia drzwi w pionie i poziomie oraz dociskania ich do ościeżnicy. Czwarty otwór to zaślepka blokująca, którą należy poluzować, aby umożliwić regulację pionową i poziomą zawiasów drzwiowych.