Obsługa Klienta: 17 855 47 28

Jaki otwór pod drzwi pokojowe zrobić?

Wybór idealnych drzwi wewnętrznych to początek dylematów, jakie napotykają osoby wykańczające mieszkanie czy też dom. Znaczenie mają nie tylko parametry techniczne danego modelu, ale także rodzaj ościeżnicy czy tez grubość ścian. Co więcej aby zapewnić prawidłowy montaż drzwi wewnętrznych, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie otworu. Jak zatem poprawnie wykonać otwór pod drzwi wewnętrzne? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu. 

Ustalanie wymiarów otworów pod drzwi wewnętrzne

Ustalenie wymiarów otworów pod drzwi wewnętrzne powinno zostać wykonane przed ostatecznym wykończeniem ścian. Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu wnęki unikniemy części problemów jakie występują pod czas montażu drzwi. Na tym etapie warto również podjąć decyzję czy decydujemy się na ościeżnice regulowaną czy stałą. Dzięki temu łatwiej będzie wybrać odpowiednie wymiary otworów i upewnić się, że cała konstrukcja zostanie prawidłowo zamontowana.

Wymiary otworów a rodzaj ościeżnicy

Jak już wcześniej wspomnieliśmy przy ustalaniu wymiarów otworów drzwiowych musimy podjąć decyzją o wyborze rodzaju ościeżnicy. Ościeżnica regulowana idealnie sprawdzi się w przypadku ścian posiadających niestandardowa grubość, natomiast ościeżnica stała montowana jest do murów o standardowej grubości. Obecne przepisy budowlane mówią, że najmniejsza szerokość drzwi musi wynosić 80 cm, a maksymalna wysokość 200 cm. Niemniej jednak w starszym budownictwie można jeszcze spotkać drzwi o szerokości 60 lub 70 cm i takie modele są nadal sprzedawane. Jeśli wybierzesz ościeżnicę regulowaną, musisz wykonać w ścianie otwory o 8 cm szersze niż drzwi. Jeśli zdecydujemy się na ościeżnicę stałą, musimy być gotowi na jeszcze większy otwór, gdyż szczelina w ścianie musi być większa od skrzydła aż o 11-11,5 cm. Rozmiar drzwi wewnętrznych ustalany jest za pomocą symboli, które należy odpowiednio zinterpretować tzn:

Ościeżnica stała:

Drzwi „60” – otwór o wymiarach szer. 710 mm wys. 2075 mm;
Drzwi „70” – otwór o wymiarach szer. 810 mm wys. 2075 mm;
Drzwi „80” – otwór o wymiarach szer. 910 mm wys. 2075 mm;
Drzwi „90” – otwór o wymiarach szer. 1010 mm wys. 2075 mm;

Ościeżnica regulowana:

Drzwi „60” – otwór o wymiarach szer. 680 mm wys. 2060 mm;
Drzwi „70” – otwór o wymiarach szer. 780 mm wys. 2060 mm;
Drzwi „80” – otwór o wymiarach szer. 880 mm wys. 2060 mm;
Drzwi „90” – otwór o wymiarach szer. 980 mm wys. 2060 mm.

Trzeba jednak pamiętać, że wysokość podana wysokość otworu podawana jest od gotowej wykończonej podłogi. W przypadku zbyt szerokich i wysokich otworów drzwiowych należy zakupić ościeżnice posiadającą szerszą 80mm opaskę, która obejmie szerszy i wyższy otwór.

Jak prawidłowo zmierzyć otwór pod drzwi?

Wykonanie odpowiednich pomiarów pod drzwi nie jest skomplikowane, jednak należy to zrobić precyzyjnie i dużą starannością. Znacznie łatwiej jest wyeliminować problem na etapie przygotowania otworu, niż po dotarciu zamówionych drzwi. Wysokość drzwi należy zmierzyć co najmniej w 3 punktach, zaczynając od nadproża, a kończąc na podłodze, przy czym należy uwzględnić również wykończoną podłogę. Szerokość drzwi należy mierzyć od ściany do ściany, w minimum 5 punktach.

Grubość muru, która mówi nam o zakresie ościeżnicy również mierzymy w trzech punkach z lewej i prawej strony. W trakcie pomiarów trzeba przewidzieć wykończenie ściany np. płytki w łazience czy kuchni. Do pomiaru należy przyjąć najniższa oraz najwęższą wartość, jaką odczytamy. Pomiar otworu pod drzwi najlepiej robić w świetle dziennym to pozwoli nam na uniknięcie błędów i zagwarantuje nam dokładniejsze wyniki.

Najczęstsze błędy przy pomiarze – jak sobie z nimi radzić?

Błędy montażowe popełniane wynikają w głównej mierze z braku wiedzy, sprzętu a nie jednokrotnie i z pośpiechu. Poniżej przedstawiamy najczęściej popełniane błędy przy pomiarze drzwi.

  • za wąski otwór do montażu drzwi - W takiej sytuacji istnieją dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest poszerzenie otworu poprzez zwiększenie jego szerokości (należy wziąć pod uwagę szerokość nadproża). Wykonanie tej czynności będzie wiązało się z większymi kosztami. Ponadto działanie to spowoduje powstanie większego bałaganu. Drugim sposobem jest próba zwrotu zakupionych drzwi.
  • za niski otwór do montażu drzwi – W takiej sytuacji możemy spróbować podnieść otwór na odpowiednią wysokość o ile pozwoli nam na to nadproże. Drugą możliwością jest podcięcie skrzydła razem z ościeżnicą. Skrócenie drzwi najlepiej powierzyć fachowcom posiadającym odpowiedni sprzęt i wiedzę, gdyż nie jest to łatwe zadanie.
  • za szeroki otwór do montażu drzwi – W takiej sytuacji musimy zwęzić otwór przy użyciu bloczków betonowych lub elastycznej zaprawy murarskiej. Choć zwęzić otwór jest znacznie łatwiej niż poszerzyć, to warto pamiętać aby dokładnie zmierzyć otwór, aby uniknąć kolejnego błędu.
  • za wysoki otwór do montażu drzwi – W takiej sytuacji, musimy obniżyć otwór na drzwi. W tym celu możemy użyć np. płyt karton-gips.

Posiadając wiedzę na temat tego jak dokonać pomiaru oraz jaki wymiar powinien mieć otwór, możemy zdecydować się na zakup odpowiednich drzwi. Po złożeniu zamówienia kolejnym krokiem jest zlecenie montażu drzwi wykwalifikowanej ekipie. 

Pliki do pobrania:

07/02/2023
wstecz