Obsługa Klienta: 17 855 47 28

Wybór drzwi - kilka praktycznych wskazówek

Aranżacja nowego domu lub mieszkania? A może zmiana dotychczasowego wystroju wnętrza? Bez względu na okoliczności związane z metamorfozą swoich czterech kątów musimy wybrać drzwi wewnętrzne. Jednak ich wybór nie jest wcale taki prosty. Z pewnością nasuwają się pytania, jak dobrać skrzydło drzwiowe do aranżacji? W którą stronę powinny otwierać się drzwi? Jaka ościeżnica będzie najlepsza? Czy warto wybrać drzwi bezprzylgowe? W tym artykule przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą w wyborze idealnych drzwi wewnętrznych.

Jak dobrać skrzydło drzwiowe do aranżacji?

Odpowiednio dobrane skrzydło drzwiowe sprawia, że poszczególne elementy aranżacji doskonale ze sobą współgrają. Dlatego tak ważne jest, aby wybrane przez nas drzwi wkomponowały się w całościowy charakter wnętrza. Najlepiej, aby dobierać skrzydło drzwiowe do koloru oraz struktury mebli i podłóg. Przykładowo, jeśli postawiliśmy na jasny odcień podłogi, dobierzmy jasne drzwi. Z drugiej strony, drzwi wewnętrzne mogą stać się cechą charakterystyczną naszego mieszkania. W takim przypadku skrzydło drzwiowe można dobrać na zasadzie kontrastu - jasna podłoga plus ciemne drzwi. Każde z tych rozwiązań będzie wyglądało niezwykle gustownie. Pamiętajmy, aby wszystkie drzwi były z jednej kolekcji, miały taką samą okleinę i klamki oraz jednakową wysokość.

Wygląd idący w parze z funkcjonalnością 

Idealne dobrane drzwi do aranżacji to nie tylko zwrócenie uwagi na atrakcyjny wygląd, ale także na funkcjonalność. W zależności od charakteru pomieszczenia skrzydła drzwiowe powinny cechować się pewnymi elementami. Do sypialni warto wybrać drzwi drewniane pełne bądź z niewielkimi przeszkleniami, dzięki czemu zagwarantują nam prywatność oraz intymność. Ponadto, tego rodzaju skrzydła drzwiowe wyróżniają się dobrą izolacją akustyczną, co za tym idzie wszelkie odgłosy z zewnątrz zostają stłumione, zapewniając nam relaks i łatwe zasypianie. W łazience zaś musimy wybrać drzwi, które będą posiadały odpowiednią wentylację. Muszą mieć także zamek z rozetą oraz otwierać się na zewnątrz. Do małych pomieszczeń, gdzie ilość światła dziennego jest mocno ograniczona, warto zdecydować się na drzwi z przeszkleniami. Za sprawą przeszkleń pomieszczenie rozjaśni się oraz optycznie zyska na przestronności. Dodatkowo, aby zaoszczędzić miejsca w niewielkiej przestrzeni, możemy zamontować drzwi przesuwne.

Prawe czy lewe skrzydło drzwiowe?

Oprócz wyglądu i funkcjonalności skrzydła drzwiowego, musimy zwrócić uwagę na sposób jego otwierania. Odpowiedni wybór strony, na którą otwierają się drzwi zapewni nam komfort w ich późniejszym użytkowaniu. Tylko jak odróżnić skrzydło drzwiowe „lewe” od „prawego”? Wystarczy, stanąć przed drzwiami, tak aby otwierały się w naszym kierunku. Jeżeli zawiasy są umiejscowione po lewej stronie, mamy lewe skrzydło drzwiowe. Zaś, gdy zawiasy występują po prawej stronie, to mamy do czynienia z prawym skrzydłem drzwiowym. Aby odpowiednio dobrać stronę, na którą mają otwierać się drzwi zwróćmy uwagę na kilka istotnych kwestii:

  • Chcąc zaoszczędzić miejsca w małym pomieszczeniu wybierzmy drzwi otwierane na zewnątrz.
  • Skrzydło drzwiowe po otwarciu nie może zasłaniać włączników światła, gdyż będzie to szczególnie niepraktyczne w pomieszczeniach bez okna.
  • Drzwi powinny otwierać się na pustą ścianę.
  • Należy pamiętać o odpowiednim odstępie między drzwiami, ponieważ przy jednoczesnym otwieraniu będą uderzać o siebie.

Jaka ościeżnica będzie najlepsza? Stała czy regulowana?

Ościeżnice występują w dwóch wariantach: stałej lub regulowanej. Stała ościeżnica jest wykańczana listwą opaskową z jednej strony, zaś po drugiej umiejscowiony zostaje ćwierćwałek. Ma on za zadanie zasłonić piankę montażową oraz połączenie ze ścianą. Nowocześniejszym odpowiednikiem ościeżnicy stałej jest ościeżnica regulowana. Wyposażona została w opaski, które po jednej stronie są stałe, natomiast po drugiej stronie regulowane. Dodatkowym atutem ościeżnicy regulowanej jest szybkość montażu w porównaniu do stałej ościeżnicy. W celu dobrania ościeżnicy do pomieszczeń, należy zmierzyć grubość muru oraz wielkość otworów w ścianie.

Czytaj również: Jaki otwór pod drzwi pokojowe zrobić?

Czym się różnią drzwi przylgowe od bezprzylgowych?

Różnica pomiędzy drzwiami przylgowymi a bezprzylgowymi występuje w sposobie wykończenia krawędzi skrzydła drzwiowego. W drzwiach przylgowych skrzydło posiada wcięcie zachodzące na ościeżnicę. Natomiast drzwi bezprzylgowe są zlicowane z ościeżnicą, dzięki czemu tworzą efekt tafli. Dlatego, nie ma co się dziwić, że inwestorzy coraz częściej decydują się na drzwi bezprzylgowe, gdyż nadają wnętrzu prostego, a zarazem stylowego charakteru. Po zamknięciu skrzydła drzwiowego ukryte zawiasy stają się prawie niewidoczne, dając wrażenie drzwi wbudowanych w ścianę. Drzwi z przylgą będą zaś doskonałym wyborem do mieszkania w stylu klasycznym czy retro. Ponadto, wybór wzorów i kolorów drzwi przylgowych jest o wiele większy w porównaniu z bezprzyglowymi.

Pliki do pobrania:

24/06/2022
wstecz