Obsługa Klienta: 17 855 47 28

Jak dobrać kolor drzwi do wnętrza?

Otwarta przestrzeń to aktualny trend wnętrzarski, królujący już od kilku lat. Jednak w każdym domu znajdują się drzwi wewnętrzne. Nic w tym dziwnego, gdyż pełnią one kilka ważnych funkcji. Zapewniają domownikom prywatność, niwelują dźwięki dochodzące z innych pomieszczeń, a także są nieodłącznym elementem dekoracyjnym wnętrza. Jednak wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych może być sporym wyzwaniem. Jak zatem dobrać kolor drzwi do wnętrza, aby komponowały się z jego charakterem?

Do czego dopasować kolor drzwi?

Urządzanie mieszkania to fascynujący etap, który pozwoli cieszyć się nowym wnętrzem przez wiele lat. Przemyślane dopasowanie poszczególnych elementów wystroju wnętrza oraz dbałość o detale sprawia, że wszystko ze sobą doskonale współgra. Dlatego, tak ważny jest prawidłowy dobór drzwi wewnętrznych. Stając przed wyborem drzwi wewnętrznych musimy zastanowić się do czego chcemy je dopasować. W jakim stylu powinny być? Nowoczesnym czy może klasycznym? Właściwie dobrane skrzydła drzwiowe idealnie wpiszą się w panujący styl wnętrza, lecz równie dobrze mogą nadać mu niepowtarzalnego charakteru. Jeśli chcemy w precyzyjny sposób dobrać kolor drzwi wewnętrznych, to najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na indywidualnie dobrany odcień.

Jakie drzwi wewnętrzne do nowoczesnego wnętrza?

Nowoczesne wnętrza żądzą się swoimi prawami. Panuje w nich prostota i minimalizm. Dlatego też, drzwi wewnętrzne do takich pomieszczeń powinny charakteryzować się prostą formą, bez zbędnych zdobień. Chcąc w subtelny sposób podkreślić piękno skrzydła drzwiowego warto zdecydować się na delikatne przeszklenia czy frezowania. Dzięki nim, uzyskujemy szykowny, a zarazem minimalistyczny efekt. Do aranżacji w nowoczesnym stylu świetnie sprawdzą się przeszklone skrzydła drzwiowe. Możemy zastosować je w gabinecie, a także w pomieszczeniach bez okien, np. wiatrołapie bądź garderobie. W efekcie uzyskujemy bardziej doświetlone pomieszczenie oraz optycznie powiększoną przestrzeń.

Czytaj również: Jaki otwór pod drzwi pokojowe zrobić?

Tradycyjne wnętrze – jakie drzwi wewnętrzne?

W przypadku tradycyjnych czy klasycznych wnętrz proste drzwi wewnętrzne możemy sobie odpuścić. Tutaj doskonale sprawdzą się bardziej zdobione skrzydła drzwiowe. Efektowne frezowania w połączeniu z odpowiednio dobranym kolorem sprawią, że drzwi wewnętrzne idealnie podkreślą charakter aranżacji. Oprócz koloru czy zdobień na finalny wygląd drzwi wpływają także okucia oraz ich oprawa. Prawidłowo dobrane ościeżnice z pewnością wpłyną na całościowy wizerunek skrzydła drzwiowego. 

Kolor drzwi – do czego należy dobierać?

Wybór odpowiedniej kolorystyki drzwi wewnętrznych jest szczególnie istotny, gdyż znacząco wpływa na charakter aranżacji wnętrza. Na początek należy zastanowić się do jakich elementów będziemy dopasowywać drzwi. Oczywiście biorąc pod uwagę dobranie skrzydła drzwiowego do całości stylu panującego w pomieszczeniach. Sugerowanie się wyłącznie kolorem podłóg czy listew podłogowych nie jest dobrym pomysłem. Najlepiej przeanalizować wystrój całego mieszkania, aby utrzymać jednakową kolorystykę listew podłogowych, ram okiennych oraz drzwi wewnętrznych. Następnie zwróćmy uwagę na kolor mebli oraz ścian. Jeśli chcemy uzyskać minimalistyczny efekt sprawdzający się w nowoczesnych wnętrzach, postawmy na skrzydła drzwiowe w kolorze ścian. W klasycznych zaś wnętrzach doskonale sprawdza się dopasowanie koloru drzwi wewnętrznych do mebli. Będą one dobrze wyglądać zarówno przy wyborze drzwi malowanych, jak i o strukturze drewna.

Czytaj również: Jak dopasować drzwi do koloru podłogi?

Jakie jest najważniejsze kryterium przy doborze koloru drzwi wewnętrznych? Oczywiście, indywidualne preferencje. Nawet jeśli chcesz mieć kolorowe drzwi w białej jadalni, żaden problem! Posłuchaj intuicji i baw się kreatywnymi rozwiązaniami do stworzenia niebanalnego, a zarazem wymarzonego wnętrza.

Jaki kolor drzwi wybrać?

Najbardziej uniwersalnym i „bezpiecznym” wyborem są skrzydła drzwiowe w białym kolorze. W końcu każdy z nas wie, że pasują niemalże do wszystkich pomieszczeń. Doskonale współgrają z białymi ramami okiennymi oraz wszelkimi kolorami ścian. Ponadto, białe drzwi wewnętrzne są idealne do małych przestrzeni. Łącząc je z białym kolorem ścian uzyskujemy efekt tafli, który sprawia wrażenie bardziej przestronnego pomieszczenia. Jednakże w mniejszych wnętrzach sprawdzą się nie tylko drzwi w białym kolorze, ale również jasne odcienie drewna nadające pomieszczeniom przytulnego klimatu. Wybierając drzwi drewniane należy mieć na uwadze, aby komponowały się z pozostałymi elementami aranżacji.

Dla miłośników koloru najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie drzwi wewnętrznych pomalowanych według własnych preferencji. Stawiając na intensywną barwę drzwi nadamy pomieszczeniu charakteru oraz uzyskamy nieprzeciętną dekorację. Jednak jest to dobry pomysł wyłącznie na większych przestrzeniach. Do mniejszych wnętrz dobierajmy delikatne barwy. Pastelowe odcienie błękitu czy mięty perfekcyjnie podkreślą wnętrze w skandynawskim stylu. Zaś mocniejsze kolory czerwieni czy zieleni będą fenomenalnie współgrać w stylu retro. Wybierając kolorowe drzwi wewnętrzne do domu mogą stać się jego atrakcyjnym elementem, nadając wnętrzu wyjątkowego stylu. 

Podsumowanie

Podsumowując, dobór koloru drzwi wewnętrznych zależy od wielu czynników, między innymi od barwy listew podłogowych, podłóg, ścian czy mebli. W dużej mierze na idealny wybór koloru skrzydła drzwiowego ma wpływ charakter panujący w mieszkaniu oraz nasze preferencje. Zawsze możemy odejść od tradycyjnych rozwiązań i postawić na kreatywne aranżacje z wykorzystaniem kolorowych drzwi wewnętrznych.

Pliki do pobrania:

20/05/2022
wstecz