Obsługa Klienta: 17 855 47 28

Jakie panele do salonu?

Panele podłogowe cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu lat, ponieważ są eleganckie i nadają wnętrzu stylowy wygląd. Ponadto, w porównaniu z tradycyjnymi podłogami drewnianymi, ich ceny są bardziej atrakcyjne. Nic więc dziwnego, że stały się one stałym elementem aranżacji naszych mieszkań i domów. Jednakże, gdy planujemy zakup paneli podłogowych do salonu, ważne jest zwrócenie uwagi na kilka czynników.

Klasa ścieralności paneli podłogowych

Salon to zdecydowanie jedno z najczęściej używanych pomieszczeń w domu, często nazywane jego sercem. Dlatego też podłoga w salonie jest narażona na uszkodzenia mechaniczne, a także na wpływ czynników zewnętrznych, które wpływają na jej wygląd i strukturę. Przy wyborze paneli do salonu nie należy więc kierować się wyłącznie ich walorami estetycznymi i wizualnymi, ale również podstawowymi parametrami.

Jednym z tych parametrów jest klasa ścieralności, którą określa się za pomocą oznaczeń AC1, AC2, AC3, AC4, AC5 oraz AC6. Panele podłogowe  o wyższych klasach ścieralności często są kwalifikowane jako panele kontraktowe, przeznaczone do użytku publicznego. Niemniej jednak, najwyższe oznaczenia są często nadawane również panelom domowym, co pozwala na cieszenie się najlepszą jakością we własnym mieszkaniu.

Klasa ścieralności jest określana na podstawie testu Tabera. Polega on na okrężnym pocieraniu wierzchniej warstwy paneli papierem ściernym, aż do całkowitego zniszczenia wzoru. Im więcej obrotów jest wykonanych, tym wyższą klasę otrzymuje produkt. Jaką klasę ścieralności powinny mieć panele w salonie? Aby cieszyć się piękną podłogą przez długie lata i zapobiec zbyt szybkiemu zużywaniu, warto zainwestować w panele lepszej jakości - o klasie AC4 lub wyższej.

Czytaj również: Jaką podłogę do sypialni wybrać?

Klasa używalności i ochrona UV paneli podłogowych

Klasa używalności to kolejny parametr, który należy brać pod uwagę. Oznacza się ją liczbami 21, 22, 23 lub 31, 32, 33. Panele podłogowe dzielą się na dwie kategorie - do użytku domowego lub publicznego. Warto wybrać panele o wyższej klasie używalności, ponieważ są one bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia.

Kolejnym ważnym aspektem, o którym warto pamiętać, jest zabezpieczenie paneli przed promieniowaniem UV. Promienie słoneczne mogą wpłynąć na kolor paneli, przez co z czasem mogą blaknąć. Dlatego warto wybierać panele, które zostały powleczone lakierem zabezpieczającym przed promieniowaniem UV.

Czytaj również: Jaki podkład pod panele?

Jasne czy ciemne panele do salonu?

Kwestią, na którą większość osób zwraca uwagę przy wyborze paneli do salonu, jest ich wygląd. Najważniejszym elementem w tym przypadku jest kolor. Salon to zazwyczaj największe pomieszczenie w domu, więc masz wiele możliwości do wyboru. Jeśli chcemy optycznie powiększyć pokój, postawmy na jasne kolory. Dzięki nim salon wyda się bardziej przytulny i przestronny. Jasne panele są również bardzo uniwersalne i dobrze komponują się z większością stylów wnętrzarskich. Z kolei ciemne kolory są bardziej oryginalne i spodobają się miłośnikom nietypowych rozwiązań. Podczas wybierania koloru paneli warto zastosować zasadę kontrastu. To proste – jeśli wybieramy ciemne meble, panele powinny być jasne i vice versa. Pamiętajmy jednak, aby kolory były w jednej tonacji – ciepłej lub zimnej. Zwróćmy uwagę także na wzór paneli. Jeśli wybieramy panele z ciekawym wzorem, postawmy na proste tapety lub jednolitą farbę na ścianach.

Wybierając panele warto zwrócić również uwagę na fakturę oraz połysk, które mają znaczący wpływ na ogólny wygląd aranżacji. Matowe panele są idealne do przestronnych pomieszczeń o dużej ilości światła słonecznego, gdyż wyglądają bardzo naturalnie. Natomiast panele o wysokim połysku optycznie powiększą ciemniejsze, zacienione pomieszczenia, wprowadzając w nie więcej światła.

Pliki do pobrania:

08/03/2023
wstecz